Vše potřebné před nákupem vánočního stromku

V tomto předvánočním období jsme se rozhodli poskytnout vám několik rad a informací k nákupu živého vánočního stromku.

Přírodní vánoční stromky jsou na našem trhu pěstovány převážně na speciálních plantážích. Pokud chcete mít doma stromek pěstovaný v České Republice, doporučujeme se obrátit na některého z českých pěstitelů. Ochráníte tím životní prostředí, naše lesy a zvýšíte pravděpodobnost čerstvosti stromku.

Stromek přírodní nebo umělý?

I když mnoho lidí kupuje plastový nestárnoucí stromek v dobré víře, tato varianta je tou nejméně ekologickou. Čertsvý vánoční stromek je na rozdíl od toho úmělého obnovitelný zdroj.

V České Republice statistika chybí, ale v Německu má umělý stromek pořád méně a méně lidí a brzy jejich podíl klesne pod 5%. Podle odborníků je to dáno jednak tradicí a také dobrou životní úrovní obyvatel.

Jak se starat o živý vánoční stromek

Řezaný stromek:

Zakoupený stromek je třeba skladovat v chladném prostředí v nádobě s vodou. Doporučujeme odříznout malý špalíček kmínku zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout. Uvidíte, že stromek s čerstvě provedeným řezem přijme přibližně 5 litrů vody a zůstane tak déle svěží. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody. Nesmí se tedy ořezávat, protože stromek saje vedu pletivy pod kůrou. Po Vánocích stromek ostříháme a spálíme v kamnech, zkompostujeme nebo odneseme na sběrné místo.

Stromek v květináči:

Stromek přeneseme z venku do místa s vyšší teplotou 5 až 10 °C (sklep, garáž) a necháme ho tam několik dní, poté ho přeneseme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15 až 18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba nechávat stromek co nejkratší dobu a samozřejmě zalévat, ale pozor nepřelít. Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět a ponecháme až do jara v teplotě 1 až 5 °C. Ven stromek přemístíme až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože dodržujeme tento postup, někdy se stane, že stromek teplotní změny nepřežije.

Něco málo o pěstování vánočních stromků

Stromky se pěstují ze semene 2-4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná. Do výšky 180 cm vyroste stromek ze semínka za:

 • Jedle kavkazská
  10 - 15 let
 • Smrk pichlavý
  10 - 13 let
 • Smrk ztepilý
  9 - 10 let
 • Borovice lesní
  8 - 9 let
 • Borovice černá
  7 - 8 let

V průběhu pěstování se stromky každoročně hnojí, ošetřují proti plevelům a tvarují střihem a vyvazováním. Všechny tyto činnosti jsou velice nákladné. Po dobu pěstování na plantáži poskytují stromky úkryt drobnému ptactvu, broukům a jiným drobným živočichům. Také produkují životodárný kyslík, který naše civilizace značně spotřebovává.

Životní prostředí a vánoční stromky

V České Republice se stále setkáváme s názorem, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst déle. Toto je ovšem zásadní omyl.

Všechny naše vánoční stromky pocházejí z plantáží zakládaných speciálně za účelem jejich pěstování. Vánoční stromek je obnovitelný zdroj, což se nedá říct o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa.

Stáhnout jako PDF